Ochutnávku svatomartinských vín zahájil nový starosta Jaroslav Němec

| 11.11.2014 | Šárka Kučerová

Kultura

Počasí připomínající díky hřejivému sluníčku spíše zářijové babí léto než předzimní období, nespočet spokojených návštěvníků, konzumentů a nakupujících, obrovská nabídka nejrůznějších dobrot a dárků a především ochutnávka nového letošního vína. Tak to vypadalo v úterý 11. listopadu na Hanáckém náměstí.

Uskutečnilo se tu Svatomartinské hodování, které tak trochu avizuje blížící se nástup zimy a zároveň je oslavou práce pěstitelů vína, kteří právě v tento den předkládají zájemcům první výsledky své letošní práce. O zahájení letošní degustace se v Kroměříži postaral starosta Jaroslav Němec, který přesně jedenáct minut po jedenácté hodině pozdvihl sklenku bílého a vyzval k přípitku všechny přítomné. Pár slovy připomněl historii, vznik a význam svatomartinské tradice.

Návštěvníci akce mohli ochutnat nejen mok z hroznů, ale také speciality svatomartinské kuchyně – především husí dobroty třeba s dýňovým zelím. A kdo neměl na drůbež chuť, určitě ho uspokojila nabídka dalšího občerstvení ve stáncích. K ochutnávání dobrot, nakupování a přátelskému povídání hrála cimbálovka.

Po setmění se pak všichni přítomní vydali na cestu městem v průvodu doprovázejícím Martina na bílém koni. Cílem jejich putování bylo Velké náměstí, kde se konal program, jehož součástí byly rytířské souboje, přehlídka i výuka historických tanců a také ukázky nejrůznější ohňových triků a efektů, do nichž se mohli zapojit i přítomní diváci.

I přesto (nebo možná právě proto), že svatý Martin letos nedostál své pověsti a nepřinesl sněhovou nadílku, se všichni po celý den báječně bavili.