Souhlas s vynětím půdy ze zemědělského půdního fondu

Souhlas s vynětím půdy ze ZPF je třeba pro použití půdy pro nezemědělské účely (např. stavby, zalesnění, změna využití na ostatní plochu...). Za odnětí půdy se platí odvody. Souhlas není potřeba, má-li být ze ZPF odňata zemědělská půda pro:
  • stavbu včetně souvisejících zastavěných ploch do 25m2 v současně zastavěném území obce
  • stavbu pro bydlení či veřejně prospěšnou stavbu v současně zastavěném území obce
  • pro obnovu přirozených koryt vodních toků
Souhlas není potřeba, má-li být půda využívána k nezemědělským účelům po dobu kratší než 1 rok včetně doby potřebné k uvedení půdy do původního stavu. Odvody za odnětí půdy ze ZPF se nepředepisují, jde-li o odnětí pro:
  • stavbu dráhy ve vlastnictví státu
  • stavbu pozemních komunikací ve vlastnictví státu
  • stavbu zemědělské prvovýroby uskutečňované evidovaným zemědělským podnikatelem
  • výstavbu účelových komunikací sloužících k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků
  • stavbu a zařízení protierozní ochrany
  • stavbu ČOV
  • změnu druhu pozemku na druh pozemku ostatní plocha se způsobem využití zeleň ve veřejném prostranství
  • zalesnění ve IV. a V. třídě ochrany
  • stavbu ve veřejném zájmu - ochranna před povodněmi
  • cyklistické stezky

Co k tomu potřebuji?

• žádost o udělení souhlasu k odnětí půdy
  • snímek pozemkové mapy a zákres odnětí, příp. geometr. plán
  • výpis z KN
  • bilanci skrývky ornice
  • výpočet odvodů za odnětí půdy (jen v případě, že bude nutné platit odvody)
  • výsledky pedologického průzkumu
  • údaje o odvodnění a závlahách, protierozních opatřeních
  • zákres hranice BPEJ s vyznačením tříd ochrany

Formuláře ke stažení

Osoby